Suchý důl Vejprnice

V sobotu 22. 6. 2024  proběhlo uctění památky obětí teroru heydrichiády v Suchém dolu ve Vejprnicích.  Tragická historie tohoto místa se začala psát bezprostředně po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a to 27. 5. 1942.  Hned 29. května probíhala ve Vejprnicích prohlídka bytů a všeho, kde by bylo možno schovat zbraně nebo parašutisty. Běda tomu, u koho byl nalezen nenahlášený člověk či nějaká zbraň. Osud celé rodiny byl zpečetěn.  První poprava dvou odsouzených se v Suchém dolu ve Vejprnicích uskutečnila v podvečerních hodinách 21. 6. 1942, přivezeni byli z gestapa v Plzni.  27. 6. proběhla další poprava.
12  lidí bylo popraveno za schvalování atentátu na Heydricha, další dva byli popraveni  na základě udání konfidenta gestapa a pět popravených bylo členy vojenské odbojové skupiny pplk. Jaroslava Weidmanna.  V ten samý den popravy bylo zatčeno 21 rodinných příslušníků vojenské odbojové skupiny a posláno do koncentračního táboru Osvětimi. Nikdo se již nevrátil. Odbojová  vojenská skupina pplk. Jaroslava Weidmanna přesto dále pracovala. Další poprava následovala hned 28. června a to sedmnáctiletého chlapce. Poslední poprava 3  odsouzených proběhla 30.  6. 1942.
Celkem bylo v Suchém dolu ve Vejprnicích popraveno  od 21. 6. do 30. 6. 1942 čtyřicet šest  lidí, jen u 18 popravených se podařilo po válce dohledat jejich jména a i  jejich osudy.