Pietní akt 9. 5. 2017

9. května 2017 proběhl v obci Úherce pietní akt u tří památníků. 
Prvním pietním místem, kde účastníci pietního aktu položili květiny, byl hrob osmi horníků, kteří byli zabiti při demonstraci proti důlní vrchnosti na dolech doktora Pankráce. Při násilném rozehnání této demonstrace 20. 5. 1890 bylo zabito 7 horníků, 16 těžce raněno a po vyšetřování 51 horníků bylo odsouzeno.
Druhým pietním místem je hrob devíti ruských vojáků, kteří pracovali jako váleční zajatci ve Zbůšském a Týneckém dole na uhlí a nedožili se konce II. Světové války. Celkem na zbůšské a týnecké šachtě pracovalo v době války na 820 ruských válečných vězňů. 
Třetím a posledním pietním místem je hrob na Humboltce, kde je pochovaný neznámý počet obětí transportu smrti, který byl vypraven na samý závěr války z koncentračního tábora Buchenwald a neměl již zpáteční adresu. Z tohoto transportu smrti, ve kterém bylo kolem 4.000 tisíc vězňů Francouzů, Poláků, Čechoslováků, Italů, Rusů, Dánů, Španělů, Rakušanů, Němců ale i devět amerických výsadkářů, kteří byli zajati při bojových operacích, nepřežil ani jediný vězeň. 
Lidské oběti a utrpení II. Světové války byly nepředstavitelné. V tomto konfliktu bylo zabito přes 60 milionů lidí. Jen při osvobozování Československa padlo v bojích 140 000 sovětských vojáků, 33 000 Rumunů, 187 000 Čechoslováků a 116 Američanů.
Je na nás, abychom nezapomněli na ty, kteří svůj život za naší svobodu dali.
Věčná čest a úcta památce padlých hrdinů.